Summer Yoga Day 15.6. 2019

YOGA & SPECIAL PLACES

Yoga & Special Places propojuje zajímavá místa, pro jógu často netradiční, se cvičením jógy a odbourává tak typické jógové předsudky a zdůrazňuje fakt, že jóga je opravdu pro všechny a může ji cvičit kdokoliv a kdekoliv.

Každá lekce je věnována charitativnímu účelu. Na minulýách akcích jsme podpořili NFDO Krtek, RWTTC, Pomocné tlapky a tentokát podpoříme Domov pro koně a.s., který slouží jako útočiště pro nemocné a týrané koně, kteří se zde dočkají odpočinku a příjemného živita ve stádě. 

 

Letní edice Yoga & Special Places je tu! Tentokrát jsme se přesunuli do funkcionalistické vily na Barrandově, kde na vás čeká krásná terasa s výhledem, vzdušná zimní zahrada a prostorná zahrada venku.

Můžete se těšit zase na nové lekce, ale i nové lektory. Dorazit můžete na jednu lekci nebo si vybrat tři, které vás zaujmou nejvíc. Náš tip je ale určitě All Day Pass, protože ve vile můžete strávit celý den.

Tentokrát jsme přizvali i lektory ze zahraničí a připravili workshopy nejen jógové.

Pro aktuální informace můžete sledovat i náš instagram a facebook.

ROZVRH

MAIN TERRACE

06:45-08:15

Sunrise Vinyasa with Meditation / Adéla Porubská

Set your alarm clock little earlier for this Saturday and enjoy moments of  stillness above Prague and then flow together with sunrise into weekend vibes. With a little surprise twist at the end of the class🖤

08:30-09:30

Free Your Spine / Simona Duraková (SK)

Create a powerful relationship with your body! Build strength, flexibility & balance.
This class will strengthen your entire body in a way that feels natural and fun. You’ll learn how to use your breath and core to build a stronger, more powerful yoga practice.
Are you ready to breathe, move your body and free your mind?
Meet you on the mat!
In SVK language.

09:45-10:45

Handstand. / Klára Pokorná & Martin Frank

Do you want to learn more about handstand or do you dream about doing handstand? You don’t have to dream anymore! We will go through all the alignment, techniques which will help you to start with your handstand practice and to find the balance not only on your handstand.

11:15-12:15

Ener-Qi Flow with Pranayama / Susan Kind (GER)

There’s always enough – enough energy, enough of everything for everyone. Feel, connect, conserve in this energetic and strong yoga practice your own EnerQi.
Experience the heat within and outside of your body, while using different hand gestures (mudras) through all movements (asanas). Let your body open up into all directions. This yoga flow brings joy into both body and mind and helps to reconnect with your most powerful source; yourself.

12:30-13:30

Flight club – Armbalance workshop / Simona Duraková (SK)

Learn how to stand on anything other than your feet with grace, strength and confidence!
In this playful workshop, we will explore various arm balances and inversions, while learning how to keep our wrists and shoulders healthy by using strength of our forearm, abdominal and back muscles.
Suitable for all levels of practitioners.
In SVK language.

14:00-15:00

Rocket yoga / Lisa Marie

Developed by Larry Schultz in San Francisco, The Rocket is known for being fun, fast, and encouraging students to lift up and fly. Rocket yoga encourages the practitioner to let go of fear and embrace the fact that you are stronger than you think you are.
Expect lots of arm balances, inversions and prepare to float your practice to the next level. 
The Rocket Yoga sequences are a series of postures based on a modification of the traditional Ashtanga Vinyasa Yoga primary and intermediate series. This allows the Ashtanga Vinyasa yoga method to be accessible to everyone who is willing to try.
This class is accessible to all levels and especially those who want a challenge in their practice. We will work with all levels of experience to make the class appropiate for each and every one of you. The Rocket is a high-energy class that leaves the body charged with energy. 

16:45-17:45

Work hard, Play hard / Martin Frank

We grow through the challenges. Join my class so we can grow together. Chaturanga will become your best friend, and handstand will be a great place to rest. This class is for everyone. You will get out of your comfort zone, but it is always up to you how far you want to go.

18:00-18:15

Vyhlášení tomboly

18:30-19:30

Sunset Yoga Party w. DJ / Klára Pokorná

Jak udělat z lekce jógy pořádnou letní párty? Nevíte? Doražte na závěrečnou lekci s Klárou a ta vám to ukáže.
Letní yogagang párty s nadupaným DJ setem může začít…

WINTER GARDEN

07:15-08:15

Ashtanga / Dominika Mertlová

Ashtanga jóga se tradičně vyučuje ve stylu Mysore, který během lekce okusíme. Naučíme se  a vytvoříme své jógové denní minimum pro každodenní praxi. Odcvičíme i další ásany patřící do první série ashtanga jógy zváne jóga chikitsa nebo-li jógová terapie. Celou lekci zakončíme relaxací a harmonizující pranajámou.

08:30-09:30

Slow Flow / Maisha Yael

Energise your entire body and mind with a balanced play of holding on and letting go. Slow flow allows you to focus on each asana while maintaining the link between breath, movement and alignment. This means it is not only ideal for beginners to create their first experiences with a moving meditation but also for advanced students to maintain a mindful practice.
Slow flow Vinyasa is a wonderful way to connect your body and mind while discovering and overcoming your personal limitations.

09:45-10:45

WG: Awake Your Senses / Daniela Baci Bacíková

Vinyasa flow, sound healing #baciyoga playlist a vůně, která probudí vaše smysly. Propojíme aromaterapii s jógovou praxí. Představte si nádherný prostor, příjemnou vůni, relaxaci a čas, který si vyhradíte jen sami pro sebe. Čas nebude existovat, budeme přítomni nejen v prostoru, ale ve svém těle, mysli a srdci.

… a možná dojde i na afrodiziaka.

11:15 – 12:15

Why do we have pain?! / Jakub Kmeťko

Dnešní svět je o tom zvládat stres a dosáhnout úspěchu zatímco usilujeme o svobodu. Bolest je výsledkem stresu a je součástí našeho života. Nemůžeme ji ignorovat, ale zároveň ne vždy ji můžeme vyléčit prášky. Léčení bolesti je umění zvládat stres.

Přijďte si poslechnout na toto téma víc od Jakuba, který spolupracuje s našimi olympioniky, si pro vás tentokrát připravil zase trochu jiný workshop.

12:30-13:30

How to hack your body / Martin Frank (workshop)

We live in a constantly changing environment. Everything is getting faster, but our body and brain haven’t changed for thousands of years. It is not like buying a new phone every year. We can’t change our hardware – our body, but we can use tools to live, even in this crazy era, happy, productive, and enjoyable life. I want to share with you my hacks that I have found, and that works for me to be more productive, feel better, and have more energy.

13:45

Meditation in soft movement / Susan Kind (GER)

If your mind wanders, your breath knows the answer.
Our breath can become the best guide on our yoga journey towards finding truth, our true nature; helps to calm down the mind and to unlock the full potential within us. Experience in this workshop how different meditation techniques supported by your slow and steady breath, can guide you through your physical yoga practice and allow to let your body settle deeper. 

15:00-16:00

Dance yoga / Betti Rompos

Naše tělo je s hudbou propojeno těmi nejhlubšími instinkty. Pocit, potřeba, touha po rytmu je zakořeněna v našich základních elementech. Tanec na hudbu neznamená řídit se striktními pravidly valčíku. Je to uvolnění našeho těla, naší mysli. Nechte se vést hudbou samotnou, následovat bude pohyb vašeho těla. A další pohyb naváže na další pohyb. A ano, už tančíte. V józe posloucháme rytmus a melodii našeho dechu. Spojení nádechu a výdechu a propojení tohoto rytmu s ásanami. Nejsme vlastně všichni tanečníci na jógamatkách?

Nejdřív se naladíte na rytmus svého dechu, potom na rytmus hudby, naučíte se krátkou choreografii a zažijete jógu tak trochu jinak.

Co potřebujete? Pohodlné oblečení. Co nepotřebujete? Zkušenost s tancem  🙂

 

15:15-16:15

Strength for yogis / Jakub Kmeťko

Yoga is the art of movement and ultimate in protecting our body from tension and pain. We need to be in control of our body as we get into more stressful situations in life or difficult movement patterns.
Learn basic movements like pulling, hanging or carrying to improve your strength to be a painfree yogi.

16:15-17:15

Yin Yoga / Elena Kormanovskaya

Our bodies collect our stories. All that happened to us from our childhood has its own reflection in our joints, connective tissue, our posture and the way how we move. All that happened to us define not only our physical body but also the way how we think and the way how we react in everyday life, define our deeds and create the patterns for the future. Sometime good one sometimes even destructive. On this Special Summer Deep Yin Yoga class, we will go through a sequence of long-held passive yin yoga poses to relax our body and relieve the muscle and also mind tension. To observe and accept our reactions and feelings and in the end to unleash and manifest our deepest infinite potential of love and happiness.   

GARDEN

08:45-09:45

Morning run & outdoor workout / Tereza Dell

Pohyb je pro můj život nezbytný jako voda a vzduch.

Rychlost na sjezdových lyžích, hravost na snowboardu, kondice na běžkách a při běhu, variabilita na horském kole, volnost při pěších toulkách horami, to je pohyb, který miluji.

Závodně jsem se ale věnovala gymnastice a později street dance a převážnou většinu času jsem trávila v tělocvičně, a proto jsem postupně čím dál tím víc vyhledávala pohyb venku, čímž se zrodil Outdoor fitness.

Svět je pro mě jedna velká tělocvična, proto na svých lekcích využívám toho, co je zrovna k dispozici na trase. Každá lekce je zcela originální, protože nápady na cvičení vychází nejen z toho, jaké pomůcky nám příroda cestou nabídne, ale i z nálady mých klientů, momentální atmosféry a počasí.

Outdoor fitness je intervalový trénink probíhající venku v přírodě propojující vytrvalostní, funkční, silový, dynamický a obratnostní trénink mísící se s emocemi vyplývajícími z pohybu na čerstvém vzduchu.

10:00-11:00

Elevate your mind / Meditation / Adéla Porubská

Staying still and meditate is often more difficult than moving. Yet slowing down is something our mind needs these days. Listen to your breath, listen to your heartbeat, let your mind wander only through the present moment. Have no expectations, just desire to explore what’s inside you.

11:30-12:30

Gymnastics for Everyone / Daja Pokorná

Baví vás poznávat nové věci, chcete se dozvědět a hlavně si vyzkoušet, jak trenují gymnastky? Díky Summer Yoga Day máte jediněčnou příležitost nakouknout do světa gymnastiky a zažít takový trénink na vlastní kůži. Vyzkoušíte si nové druhy pohybů, strechingu, ale i posilovaní.

13:00-14:00

Talk: Self love & Self care / Péťa Albrechtová

Pojďme si popovídat o tom, co se stane když začneme následovat srdce. Je opravdu sebepřijetí a kladný vztah k sobě samému podstatou života? Co je klíčem ke svobodnému bytí a jak se naučit lépe vnímat svoje pocity, přání a emoce? Ukážeme si několik tipů, jak přirozeně pěstovat sebelásku každý den.
Abychom náš společný čas strávili s lehkostí a otevřeností, zpříjemníme si začátek krátkou meditací doprovázenou směsí éterických olejů na podporu srdeční čakry. Dopřejte si po jógové ranní praxi trocha klábosení o životě.

14:45-15:45

Surf trénink / Míša

Salt training method is designed for all types of surfers and boardriders who want to improve their performance. Salt classes combine various methods of training in a fun and casual environment. This training improves your endurance, strength, flexibility, coordination and core stability to build a strong foundation and get full body results.

 

VSTUPY

All Day Pass 950,-

Good Deal For Three 550,-

Drop in 300,-

Kde?

Vila Barrandov

Barrandovská 155/15

Barrandov, Praha 5 

Všechny lekce a workshopy budou probíhat ve vile na Barrandově, tedy mimo studio Yoga Movement.

 

PARTNEŘI

^