Workshopy

Workshopy

LET’S TWIST!

15.3. 2020 / 17.00 – 19.00

Alignment of twists based on the Iyengar methodology Mini Intensive workshop by Bhavna Rani

It is through the alignment of the body that I discovered the alignment of my mind, self and intelligence” B.K.S. Iyengar. Light on Life.

TWISTS

The turning or twisting of the spine along with the abdomen in any asana is called Parivrtta Kriya. Twists create mobility in the spine by giving lateral rotational movement, these poses are essential for everyone since they delay aging of the muscles of the spine and back. Twist poses  are for the healthy spine.

WHAT TO EXPECT

You can expect a dynamic and active workshop where you will:

Learn the necessary actions and arrows of movement to perform the Twists.

Learn the concept of lateral extensions of the spine to give it freedom for rotation. 

Look at different bodies performing the same asana and visualize how by applying the correct actions you can bring the body in alignment physically and energetically.

THIS WORKSHOP IS FOR:

This workshop is for yoga students with at least (0-1 years) yoga experience. It is a great opportunity to deepen their knowledge on the anatomical asana alignment and techniques to adjust the asanas for different body types and conditions. This workshop is prepared where they gradually become familiar with how to consciously control your body. You begin to realize the connection between mind and body.

Price 650,- Kč

Rezervovat

YSP X MITROWICZ WEEKEND RETREAT 8.-10.5. 2020

Feel it. Live it. Do it. Experience yoga and nature.

Three days full of yoga, zen, nature, good vibes & great food. That’s all you need for a weekend getaway from a city jungle or your busy lifestyle.

WHAT’S ON THE MENU?

SUNRISE MEDITATION YOGA AT THE CHATEAU CHAMBER BRUNCH by MIKYNA COOKING CLASS
YOGA UNDER THE STARS DINNER BY THE FIRE
& much more…

Rezervovat

Kurzy

ZÁKLADY JÓGY II

Kurz 2.3. – 6.4. 2020 / 17.00 – 18.30 / 6 lekcí

Jóga představuje velice systematický přístup, který vede od každodenního života k duchovnímu.

Je to cesta od těla k duši.

Abychom si vypěstovali povědomí o svém těle, je třeba porozumět pohybům svého těla, rovnováze, možnostem, koordinaci, pružnosti a jeho pevnosti.

Pro počáteční porozumění ásan platí určitá pravidla, o kterých si povíme. A naučíme se správně provádět několik základních ásan, které jsou vhodné pro každodenní využití.

Seznámíme se s vnějšími vrstvami svého těla, naučíme se své vlastní tělo navnímat a porozumět mu.

Naučíme se propojit své paže, dolní končetiny, prsty rukou a nohou, zápěstí, kotníky a lokty, kolena, ramena a kyčelní klouby, toto propojení povede hlouběji dovnitř. Zde začíná vnitřní cesta jógy.

Praxe jógy vede nesoustředěnou a roztříštěnou mysl do soustředěného a reflektivního stavu. Jako věda se zabývá zdravím  silou a ovládnutím těla stejně jako mysli. Je to i filosofie, která žáka připraví na dosažení rovnováhy a umožní mu čelit potížím života, smutkům a radostem s vyrovnaností.

Kurz povede Míla Kalousová.

Cena 1 400 ,- Kč

Rezervovat
^